Co warto zobaczyć w Sanoku?
Sanok przez wieki znajdował się na pograniczu kulturowym. Otaczały go wsie, które zamieszkiwała ludność rusińska, głównie rusińscy Łemkowie. Sanok jest bardzo atrakcyjnym miastem turystycznym z wieloma ciekawymi miejscami. Zabytkowe kościoły oraz piękny Rynek kuszą przybyłych turystów swoją wyjątkowością.
Miasto Sanok – historia
Sanok położony jest na terenie zamieszkałym już w okresie neolitu. Coraz częstsze odkrycia archeologiczne świadczą o obecności kultury przeworskiej, a także Celtów i Wandalów. Pierwsze informacje o Sanoku pochodzą z 1150 roku. W tamtym okresie miejscowość tę zajęły wojska węgierskie. W 1339 roku Sanok otrzymał przywilej lokacyjny. Do Polski Sanok został włączony, a wcześniej odziedziczony przez Kazimierza Wielkiego.
Największy rozkwit miasta zapoczątkowany został w XIV wieku i trwał do połowy XVI wieku. Niestety w kolejnych okresach Sanok zaczął ubożeć i podupadać. Związane z tym były liczne pożary, a także najazdy tatarskie. Kiedy doszło do rozbiorów miasto znalazło się na terenie zajmowanym przez Austrię. II wojna światowa sprawiła, iż Sanok stał się miastem granicznym. 9 września 1939 roku wojska niemieckie przejęły miasto. 9 sierpnia 1944 roku do miasta wkroczyły wojska rosyjskie i nie oznaczało to bynajmniej końca wojny. Do 1948 roku w Sanoku trwała wojna domowa.
Sanok – atrakcje turystyczne
Zamek królewski, który wznosi się na Wzgórzu Zamkowym w Sanoku, pełni obecnie rolę Muzeum Historycznego. W ciągu roku wystawiane są tam liczne kolekcje dzieł i obrazów. W muzeum można oglądać zarówno sztukę sakralną, jak i prace urodzonego w Sanoku Zdzisława Beksińskiego. Ponadto do dyspozycji odwiedzających są również wszelkiego rodzaju wystawy archeologii i ceramiki pokuckiej.
Oczywiście pobyt w Sanoku nie może obejść się bez spaceru po Starym Mieście oraz Rynku. Jest on nazywany „Dużym Rynkiem”, aby odróżnić go od „Małego Rynku”, który położony jest na placu świętego Michała. Rynek otoczony jest zabytkowymi kamienicami pochodzącymi z XVII i XIX wieku. Na Rynku w sposób szczególny wyróżnia się Stary Ratusz, a także pomnik Zdzisława Beksińskiego.
Godny polecenia dla odwiedzających Sanok jest również klasztor franciszkanów, a także przylegający do niego kościół. Warto wspomnieć, iż zabudowania klasztorne mają za sobą dość ciekawą historię.
Charakterystyczną atrakcją w Sanoku jest słynna Ławeczka Wojaka Szwejka, która znajduje się przy ulicy 3 Maja. Według miejskiej legendy pociągnięcie wojaka za nos przynosi szczęście. Niewątpliwie warto z tego powodu przysiąść na chwilkę na ławeczce.