Sanok – miasto zabytków
Sanok to miasto, które liczy 40 tysięcy mieszkańców. Sanok rozciąga się na powierzchni 38 metrów kwadratowych i leży w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego. Zbiegają się tu najważniejsze szlaki komunikacyjne regionu. Ciekawostką jest, że miasto leży na styku kilku regionów geograficznych: Gór Sanocko-Turczańskich, Pogórza Bukowskiego i Pogórza Dynowskiego. Najstarsza część miasta leży na wysoczyźnie wznoszącej się 30 metrów nad poziomem Sanu. San opływa wzgórze zamkowe oraz staromiejskie. Prawdziwe piękno stanowi Góra Parkowa z kopcem Mickiewicza i platformą widokową.
Miasto Sanok – historia
Pierwsze wzmianki o Sanoku ;pochodzą z 1150 roku. Gród ten miał ogromne znaczenie, czego dowodem są liczne znaleziska archeologiczne. Sanok był ogromnie ważnym miastem, ponieważ był na styku średniowiecznej granicy Polski, Rusi i Węgier.
W 1417 roku Władysław Jagiełło wziął ślub w sanockim kościele farnym z Elżbietą Granowską. Niebawem Sanok, który był miastem królewskim, stał się uposażeniem królowych. Zamek w Sanoku zbudowany był w stylu gotyckim, jednakże w 1523 roku zarządzający zamkiem Mikołaj Wolski przebudował zamek na styl renesansowy i znacznie go rozbudował.
W kolejnych latach Sanok znacznie zubożał. Spowodowane było to między innymi licznymi najazdami tatarskimi, a także pożarami, które ciężko było zliczyć. Pierwszy rozbiór Rzeczpospolitej skutkował oddaniem miasta Sanok Austrii. Dzięki zakładowi kotlarskiemu, który założyli w latach czterdziestych XIX wieku Walery Lipiński i Mateusz Beksiński, Sanok wyszedł z trudności gospodarczych. W XX wieku zakład ten stał się słynną fabryką wagonów, która wytwarzała tabory kolejowe dla późniejszej II Rzeczpospolitej. Po drugiej wojnie światowej fabryka ta została przekształcona w Sanocką Fabrykę Autobusów „Autosan”.
Miasto Sanok – atrakcje i zabytki
Jedną z największych atrakcji Sanoka jest Muzeum Historyczne, które znajduje się w zamku królewskim wznoszącym się na Wzgórzu Zamkowym. W muzeum tym przez cały rok można oglądać kilka wystaw stałych. Wystawy te poświęcone są sztuce sakralnej, a także pracom urodzonego w Sanoku Zdzisława Beksińskiego. Ponadto można tam obejrzeć wystawę sztuki cerkiewnej.
Odwiedzając Sanok nie można zapomnieć o spacerze po Starym Mieście oraz Rynku. Nazywany jest on „Dużym Rynkiem”, co ma odróżniać go od „Małego Rynku”, który jest położony na Placu Świętego Michała.
Warto umieścić w planie zwiedzania Sanoka klasztor franciszkanów oraz przylegający do niego kościół. Wiąże się z nimi ciekawa historia.