Sanok – najciekawsze atrakcje królewskiego miasta

Uwielbiamy Bieszczady. Wielu Polaków przynajmniej raz w roku odwiedza to piękne miejsce. Jest jednak takie powiedzenie wśród turystów, że jak pada deszcz, to warto odwiedzić w międzyczasie Sanok. W przypadku silnej ulewy zawsze można schować się w sanockim Zamku Królewskim, w którym siedzibę ma tamtejsze Muzeum Historyczne. Jeśli jednak zaświeci słońce, wtedy można pospacerować po Rynku i odwiedzić piękny skansen. Wielu ludzi z powodu kiepskiej pogody i braku możliwości wędrówek górskich wybiera się do Sanoka, aby nie stracić ani jednego dnia pobytu na podkarpaciu. Co ciekawe, kiedy zmienia się pogoda i nie trzeba chować się przed deszczem w muzeum okazuje się, że miasto Sanok oferuje tyle atrakcji, że warto tam przyjechać szczególnie w słoneczne dni.

Królewskie wolne miasto Sanok

Niewielu Polaków wie, że prawidłowa i oficjalna nazwa miasta brzmi właśnie w ten sposób. Statut Sanoka ustanowił, że Rada Miasta to Rada Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka, s sam burmistrz to Burmistrz Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka. Czy odniesienie do wolności, a szczególnie do królewskości jest przypadkowe? Nie, ponieważ w zamku, w którym jak już wcześniej wspomniałem urzęduje dziś Muzeum Historyczne, swego czasu gościli polscy królowie. Co więcej w 1417 roku odbył się tam ślub i wielka uczta weselna Władysława II Jagiełły z Elżbietą Granowską.

Miasto położone jest na wzgórzu, co oznacza, że zwiedzanie tego historycznego miasta, a w szczególności jego centrum będzie się odbywać ciągle idąc pod górkę. Z resztą można odnieść wrażenie, że w Sanoku ciągle idzie się pod górkę. Zarówno idąc z zamku na Rynek, jak i zwiedzając całe miasto, gdzie ciągle należy wspinać się, aby ujrzeć całe piękno miasta. Warto jednak troszkę się pomęczyć i wejść na wzgórze, na którym usytuowany jest sanocki Rynek. Czekają tam bowiem na turystów cudowne widoki na całą panoramę miasta.

Na pierwszy rzut oka miasto wydaje się małe, co sprawia wrażenie, ze jego zwiedzanie nie będzie trwało zbyt długo. Oczywiście Sanok nie ma zbyt wielu atrakcji, ale te które czekają na turystów mogą wciągnąć odwiedzających na kilka godzin. Kto był chociaż raz w Sanoku wie o czym mowa.

Sanok – atrakcje

Zwiedzanie Sanoka warto zacząć od zamku. Niezapomniane widoki, jakie można ujrzeć z dziedzińca zamkowego, to przede wszystkim okoliczne wzgórza i rzeka San. W samym zamku mieści się Muzeum Historyczne oraz Galeria Zdzisława Beksińskiego.

Idealnym miejscem na spacer jest sanocki Rynek i Stare Miasto. Bez wątpienia piękno tych miejsc sprawia, iż można się tam idealnie zrelaksować, a nawet przysiąść na słynnej Ławeczce Dobrego Wojaka Szwejka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *