Historia miasta Sanok

Miasto Sanok położone jest w dolinie rzeki San w Kotlinie Sanockiej. Żyje w nim około 40 tysięcy mieszkańców. Powiat sanocki to jeden z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na całym świecie. Ciekawostką jest fakt, iż w 1417 roku w sanockim kościele król Władysław Jagiełło poślubił swą trzecią żonę, którą była Elżbieta Granowska. W XIX wieku odkryto w Sanoku złoża ropy naftowej, co przyczyniło się do ożywienia gospodarczego w tym mieście. Sanok znany jest przede wszystkim z autobusów marki „Autosan”.

Sanok – zabytki świeckie i sakralne

Sanok jest miastem o długiej historii, więc posiada dość bogaty zbiór zabytków. Najbardziej popularna jest sandomierska Starówka oraz fragmenty Śródmieścia. Na uwagę zasługuje również sanocki skansen – Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego. Niektórzy uważają go za samodzielną niewielką dzielnicę miasta.
Największym zabytkiem z początków istnienia Sanoka jest zamek, który postawiono w miejsce dawnego grodu. Na początku był on gotycki, choć w późniejszych latach przebudowano go na styl renesansowy. Warto wspomnieć, że zamek znajduje się na wzgórzu, który oddzielony jest od Starego Miasta fosą. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne.

Kolejnym pięknym zabytkiem miasta Sanok jest Ratusz, który powstał w XVIII wieku na miejscu dawnej spalonej kamienicy. Symbolem Ratusza jest zegar, który został wykonany w Pradze, a uruchomiono go w 1906 roku. W Sanoku nie brakuje także ciekawych świątyń. Należy do nich między innymi Katedralny Sobór Prawosławny pw. Świętej Trójcy. Warte wspomnienia jest to, iż znajduje się w nim oryginalny ikonostas, a także XVIII-wieczne ołtarze i XVII-wieczna Cudowna Ikona Matki Boskiej Sanockiej.

Warty odwiedzenia jest także XVII-wieczny kościół i klasztor OO. Franciszkanów. Sanok może poszczycić się również pochodzącym z XIX wieku kościołem farny pw. Przemienienia Pańskiego.

Miasto Sanok – atrakcje

Jedną z najciekawszych atrakcji w Sanoku jest Muzeum Historyczne. Do jednych ze stałych wystaw należy sztuka cerkiewna XV-XIX wieku. Kolekcja ta jest zbiorem 700 wyjątkowych ikon, które w większości namalowane są na drewnie. Ponadto do kolekcji należą również krzyże cerkiewne, chorągwie oraz księgi. W Muzeum Historycznym można również zobaczyć największą kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego Należą do nich przede wszystkim fotografie, rysunki, grafiki i obrazy. Dzieła tego wybitnego człowieka często wystawiane są również w specjalnie odbudowanym skrzydle zamku. Dla tych ekspozycji warto odwiedzić Sanok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *